A pszichoterápia hatékony és ezt tudományos bizonyítékok, kutatások is alátámasztják, mondja Bruce Wampold az Amerikai Pszichológiai Társaság szimpóziumán, “A pszichoterápia hatékonysága: miért működik?” című előadásában.
Annak megválaszolása, hogy miért működik, meglehetősen komplex, mondja Wampold, aki a University of Wisconsin–Madison professzora, de a kliens-terapeuta kapcsolat és a személyre szabott kezelés mindenképpen fontos szerepet játszik.
A nagy pszichoterápia vita
Wampold hosszú évtizedek néha ellentmondó kutatási eredményeit próbálta meg összefoglalni a pszichoterápia hatékonyságát illetően. Kutatási eredményei arra sarkallták, hogy elutasítsa a divatos orvosi modellt, ami azt sugallja, hogy a pszichoterápia eredményessége leredukálható néhány specifikus tényezőre egy adott kezeléssel kapcsolatban. Eredményei arra utalnak, hogy a sikeres végkifejlet sokkal inkább általános terapeutikus hatásoknak köszönhető és egy kontextuális modell mellett érvel “A nagy pszichoterápia vita” című könyvében.
A pszichoterápia hatékonysága
Évtizedek pszichoterápiás irodalmában folytatott kutatási eredményei alapján az alábbi tényezőket vázolja fel, amelyek sikeressé tesznek egy pszichoterápiás folyamatot:
- 1. Általános tényezők (minden pszichoterápia közös alapja) >70%
- 2. Specifikus tényezők (a pszichoterápiás módszereket megkülönböztető aspektusok) <8%
- 3. Nem megmagyarázott tényezők (például a kliensek különbözősége) ~ 22%
A terápiás módszerek bár fontos tényezői, aktív összetevői a folyamatnak, csak és kizárólag a gyógyulási folyamat egészében értelmezhetőek. A terapeuták jobb, ha egészséges alázattal viseltetnek az általuk használt terápiás technikák irányában. A pszichoterápiás munka tudomány és művészet egyszerre, mondja Wampold. Ha a kliensekkel úgy foglalkozunk, mint betegekkel, akik elismert technikák kézikönyvei által előírt kezelést kapnak, a művészet része elvész a munkánknak.
Mitől lesz valaki jó terapeuta?
Bruce Wampold
Szóval, mitől lesz valaki jó terapeuta? Wampold kutatásai szerint az alábbi faktorok fontosak ahhoz, hogy valaki jó terapeuta lehessen:
- Kicsiszolt interperszonális készségek
- Bizalmat, megértést és hitet épít a kliensben
- Szövetséget épít a klienssel
- Elfogadható és változni képes magyarázata van a kliens állapotára
- Kidolgozott kezelési terve van, amit képes rugalmasan változtatni
- Meggyőző, befolyásos, megnyerő
- Folyamatosan monitorozza a kliens fejlődését
- Optimizmust és reményt sugároz (realisztikusan!)
- Tudatában van a kliens jellemzőinek a környezet kontextusában
- Reflektív
- Kutatási bizonyítékokkal, eredményekkel tisztában van
- Folyamatosan fejleszti saját magát.
Ha a terapeuta hatékony, a pszichoterápia még jobban működik hosszú távon és jóval tartósabb változásokat eredményez, mint a gyógyszeres kezelés. A pszichoterápia sokkal költséghatékonyabb eljárás, és kevesebb visszaeséssel jár például közepes mértékű depresszió vagy szorongás kezelésében. Éppen emiatt Norvégiában például ezekre a tünetekre először pszichoterápiát kell felírni gyógyszer helyett.
Mi hát az oka, hogy a nem-pszichotikus állapotok kezelésére mégsem a pszichoterápia az első számú kezelés? Steven Hollon ugyanezen a konferencián azt mondja el, hogy a gyógyszerlobbi komoly erőfeszítéseket tesz, hogy reklámozza termékeit a nagyközönségnek és az orvosoknak is. Jóllehet a terápia hatékonyabb és eredményei tovább tartanak, folyamatosan teret veszít a gyógyszerekkel szemben. Az Amerikai Pszichológiai Társaság jelenleg is folyamatos erőfeszítéseket tesz, hogy elérje, a pszichoterápia is lehessen első vonalú kezelés.
Források
- http://www.apa.org/monitor/2011/10/psychotherapy.aspx
- http://www.amazon.com/The-Great-Psychotherapy-Debate-Investigating/dp/0805832025
Szerző
Pszichoterápia